Witam Was dzisiaj z kanapy, otulona kocem po pachy, z herbatą imbirową z miodem w łapie i zapasem chusteczek w zasięgu nosa. Nie jest dobrze ale było zdecydowanie gorzej więc staram się nie marudzić. No chyba, że nadejdzie wieczór, P. wróci z pracy i zamrugam zalotnie czerwonymi oczętami, pociągając zalotnie zatkanym nosem, żeby podał mi coś pysznego, pomiział po plecach i przyniósł drugi kocyk. Niech dba a co! ;) Ale zanim to nastąpi to sobie poleżę na kanapie z kotami w ciepłych futerkach a Wy zerknijcie poniżej na przepis. Bardzo pyszny przepis. Robi dobrze kubkom smakowym i brzuszkom :)
Składniki
- 300 g pęczaku
- 350 g polędwiczek z indyka
- 2 duże czerwone papryki
- główka czosnku
- 1 duża cebula
- 125 ml białego półwytrawnego wina
- 2 litry bulionu warzywnego
- 8 suszonych pomidorów
- 1 łyżeczka mielonej ostrej papryki
- 1 łyżeczka tartego świeżego imbiru
- 1/2 szklanki tartego parmezanu
- skórka i sok z 1/2 cytryny
- 2 łyżki posiekanych z grubsza świeżych listków kolendry
- 2 łyżki masła do smażenia + 2 do dodania na sam koniec gotowania
- sól i pieprz
Przygotowanie:
- Paprykę ułóż w naczyniu do zapiekania, dodaj główkę czosnku przekrojoną w poprzek na pół i owiniętą folią aluminiową i piecz w 180 stopniach aż skórka na papryce zrobi się ciemna. Po upieczeniu przełóż paprykę do foliowej torebki i zawiąż (ułatwi to potem zdejmowanie skórki).
Jak papryka ostygnie zdejmij skórkę i pozbądź się pestek po czym drobno posiekaj a czosnek wyciśnij na talerzyk. - Bulion postaw na palniku obok patelni, na której będziesz gotować, tak aby był w zasięgu ręki i cały czas się lekko podgrzewał (musi być bardzo ciepły).
- Przygotuj pozostałe składniki: indyka pokrój w kawałki, cebulę w drobną kostkę, zetrzyj imbir, zetrzyj skórkę i wyciśnij sok z cytryny.
- Na dużej głębokiej patelni roztop 2 łyżki masła i zeszklij cebulę. Dodaj kaszę i praż często mieszając aż się zarumieni po czym dodaj wino. Jak odparuje zacznij dodawać porcjami bulion. mieszając od czasu do czasu.
- Jak pęczak będzie na wpół twardy dodaj indyka, paprykę, czosnek, suszone pomidory, ostrą paprykę oraz imbir.
- Podlewaj bulionem i mieszaj aż pęczak będzie miękki :)
- Na koniec dopraw solą i pieprzem do smaku, dodaj kolendrę, skórkę i sok z cytryny, pozostałe 2 łyżki masła i parmezan. Gdyby było zbyt gęste dodaj trochę bulionu i od razu podawaj.
Smacznego! :)
Kocham kaszę pęczak tak przyrządzoną. Dzisiaj robiłam sobie ją na obiad. A twój przepis wykorzystam na pewno. :)
OdpowiedzUsuńhttps://jaglusia.wordpress.com/
Fajny przepis :) A kazdy pomysł na kasze w zimowym wydaniu jest baaardzo przydatny :)
OdpowiedzUsuńCiekawy pomysł. Na początku nie przepadałam za pęczakiem, wywoływał u mnie mieszane uczucia, ale obecnie muszę przyznać że jadam go bardzo często z warzywami. Teraz wypróbuję twój przepis. :) Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńJa nie przepadam całkowicie za pęczakiem, ale podobnego wykonania miałem okazji spróbować i przyznam, że pozytywnie się zaskoczyłem.
OdpowiedzUsuńSwoją drogą, czy masz w planach może jakieś wpisy o kawie? Ja od niedawna zbieram wiedzę na jej temat, a w pobliskiej kawiarni zorganizowano szkolenie (zobacz). Po tym jak zobaczyłem jakość dobrze przyrządzonej kawy, sam chciałbym się nauczyć.
Wszystko ładnie pięknie tylko ja bym jednak zrezygnował z parmezanu :)
OdpowiedzUsuń