czwartek, 13 grudnia 2012

Barszczyk czerwony w sam raz na wigilijny stół:)

      Jedni podają krem z grzybów, inni aromatyczną zupę rybną, a u Nas zawsze zgodnie z rodzinną tradycją jest barszczyk czerwony z uszkami. Pamiętam z dzieciństwa, że mama gotowała przepyszny! Jednak, nie wiem jak, dlaczego i skąd, coraz częściej zaczął się pojawiać z dodatkiem jakichś koncentratów czy innych gotowych barszczyków z torebki....Pytałam jak to możliwe, że kiedyś prawdziwy barszcz z buraków, który fantastycznie smakował nie potrzebował żadnych ulepszaczy?! Tęskniłam za tamtym smakiem, więc postanowiłam opracować własny przepis na doskonały barszczyk bez używania "gotowców" jako wykończenia. Metodą prób i błędów, na przemian używając octu, soku z cytryny i w końcu octu balsamicznego udało się! Wyszedł! Ciemno bordowy, klarowny, aromatyczny i - jak dla mnie - doskonały w smaku. Podstawą są pieczone dzień wcześniej buraki i esencjonalny bulion warzywny. Po resztę tajnych składników mojego doskonałego barszczyku zapraszam poniżej:)



Składniki:
  • 4 duże buraki (najlepiej jednej wielkości, wtedy wszystkie równo się upieką)
  • kilka suszonych podgrzybków
  • 1 ząbek czosnku
  • 3 listki laurowe
  • 4 ziarna ziela angielskiego
  • łyżka suszonego majeranku
  • kilka łyżek octu balsamicznego
  • cukier
  • sól
  • pieprz
Bulion warzywny: dwie marchewki, dwie pietruszki, 3 gałązki świeżego majeranku, kilka gałązek natki pietruszki, mała cebula*.

* cebulkę dodatkowo możecie opalić nad gazem...będzie bardziej aromatyczna.

Przygotowanie:
  1. Buraki owińcie w folię aluminiową i pieczcie w temperaturze 200 stopni do miękkości. Po upieczeniu i ostygnięciu wstawcie na noc do lodówki...nabiorą wtedy jeszcze mocniejszego smaku i aromatu.
  2. Bulion również możecie przygotować dzień wcześniej, np. po wstawieniu buraków do pieca.
  3. Namoczcie grzyby w ciepłej wodzie.
  4. Buraki obierzcie ze skóry i pokrójcie na dowolnej wielkości kawałki.
  5. Włóżcie do garnka, dodajcie listki laurowe, ziele angielskie, lekko rozgnieciony ząbek czosnku oraz namoczone wcześniej grzyby. Zalejcie całość odcedzonym z warzyw bulionem i wstawcie na średni gaz.
  6. Gotujcie ok 15 minut, dodając następnie ocet i suszony majeranek. Doprawcie do smaku solą, pieprzem i ewentualnie cukrem. Gotujcie jeszcze przez 10 minut.

2 komentarze:

  1. Barszczyk czerwony uwielbiam i też gotowałam z pieczonych buraków, pyszny jest :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Może być z pieczonych, może być z surowuch buraczków, ale na pewno prawdziwy barszcz musi mieć dodatek zakwasu z buraków. Ten przepis to jest raczej na zupę buraczkową a nie prawdziwy barszcz.

    OdpowiedzUsuń